ARŞİVDEN SONRA? -2:
Köken Ergun

5533, 17 Aralık-28 Ocak tarihleri arasında, Köken Ergun ve Hasan Özgür Top'un düzenleyeceği "Arşivden Sonra?" isimli konuşma dizisine ev sahipliği yapacak. 

Sanat üretimlerinde arşivlemeye önem veren Köken Ergun ve Hasan Özgür Top, arşiv çalışmalarından kesitler sunacakları konuşmalarının yanı sıra farklı disiplinlerde arşiv yapan konuşmacıları da davet ederek, günümüzde arşivin gereksinimi, akıbeti, arşivleme yöntemleri ve arşiv pratiklerinin sonrasında izledikleri süreçleri tartışacaklar.

---

B’tselem Video Arşivinden Seçmeler

B’Tselem - The Israeli Information Center for Human Rights in the Occupied Territories [İşgal Altındaki Bölgelerde İnsan Hakları İçin Bilgi Merkezi], 1989’da Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde insan haklarını müdafaa etmek, hak ihlallerini gözlemlemek ve belgelemek amacıyla kuruldu. Merkez, 2007’den bu yana Kamera Dağıtım Projesi kapsamında, yoğun çatışmaların yaşandığı bölgelerdeki Filistinli ailelere video kameralar tedarik etmekte. Bu aileler, İsrail askerlerinin hak ihlalleri ile bölgenin yeni sakinleri sayılabilecek yerleşimcilerin uyguladığı gündelik şiddet vakalarını belgelemek üzere eğitim alıyorlar. Kayıtlar, B’Tselem personeli tarafından toplanıp kurgulanarak resmî mercilere kanıt olarak sunulurken; aynı zamanda uluslararası medya kuruluşlarına da servis ediliyor.


Köken Ergun, Kudüs’deki B’Tselem arşivinde uzun süreli bir araştırma yürüterek şiddet ve çatışmayla ilgili videolardan ziyade daha kişisel ve beklenmedik anlara dair kayıtları seçti. Seçtiği görüntülerin önemli bir özelliği, tümünün kurgusuz olması ve B’Tselem tarafından kullanılmamasıdır. 2009-2013 yıllarında dünyanın çeşitli yerlerinde sanatçı ve akademisyenlerle bu seçki üzerinden sunumlar ve tartışmalar gerçekleştiren Ergun “Arşivden Sonra” için görüntüleri bölgemizdeki güncel gelişmeler ışığında değerlendirecek.