"On Produceability"

"Üretebilmek Üzerine"


altı aylık ve nüans (Düsseldorf) işbirliği ile
www.nuans.de


26 Nisan – 17 Mayıs 2008
5533, İMÇ 5. Blok no: 5533
Ziyaret günleri ve saatleri: Çarşamba-Cmt. / 13:00-18:00


26 Nisan Cmt. Açılış:
Adrian Lee performansı ile
13:00 / 5533


30 Nisan Çarşamba
PROP – Proud to be a VIP
dergi tanıtımı
Mekan bilgisi duyurulacaktır


3 Mayıs Cmt.
Yeni Ürünler!
13:00 / 5533


17 Mayıs Cmt.
Katja Stuke, Oliver Sieber: Böhm Handelszentrum
sanatçı konuşması
16:00 / 5533


Etkinlik programı devamlı güncellenecektir.


Nisan Ayı İtibariyle Davetli Sanatçılar:

Adrian Lee Londra, Ahmet Öğüt İstanbul / Amsterdam, Allen Grubesic Stockholm, Anna Blessmann & Peter Saville Londra, Aslı Cavuşoğlu İstanbul / Weimar, bliin Amsterdam, The Centre of Attention Londra, Claudia Weber Berlin, Dirk van Lieshout Rotterdam / Seoul, Elmas Deniz İstanbul, Esther Kläs Düsseldorf, Katja Stuke & Oliver Sieber: Böhm Handelszentrum Düsseldorf, Isa Melsheimer Berlin / İstanbul, Jakob Kolding Berlin, Jerome Symons Rotterdam, Kim Schönstadt Los Angeles, Kristina Stoyanova Düsseldorf, Marjolijn Dijkman Rotterdam, Reinaart Vanhoe Rotterdam, Wynn Dan Paris

“Üretebilmek Üzerine” İstanbul’u çıkış noktası olarak alan ve süreç içinde farklı mekanlarda, yeni sanatçıların ve üretimlerinin sunumlarıyla gelişecek uluslararası bir grup sergisidir. Proje; ürün, üretim ve bu faktörlerin toplumdaki yeri üzerine bir inceleme yapma arzusundan kaynaklandı. Proje için İstanbul'a davet ettiğimiz sanatçılar; yerel üreticilerle çalışarak, üretim şartlarına atıfta bulunan, buradaki durumu yansıtan ve üretim sürecinin küresel boyutuna değinen yeni işler üretecekler. Sanatçıların bir kısmı da proje taslaklarını gerçekleştirerek İstanbul'da üretilmesi için Altı Aylık ve nüans'ı aracı olarak kullanacak. Üretim kaynaklarına ulaşmak açısından İstanbul en zengin şehirlerden biri. Varoşlardaki tekstil, konfeksiyon atölyelerinden, Tahtakale'deki, Mahmutpaşa'daki binbir çeşit eski handa, dar sokak larda konuşlanan küçük dükkanlara; Galata'daki neon üreticilerinden Karaköy'de onlarca çeşit elektronik malzeme satıcısına kadar İstanbul geniş bir skala sunuyor. Üretim süreci, AB ülkeleri gibi hizmet toplumu ülkelerinde, şehrin yaşamından neredeyse tamamen dışlanmışken, İstanbul'da günlük hayatın önemli dinamiklerinden biri. Bu ülkelerde sunulan ürünlerin çoğu, farklı ülkelerde üretilip ithal edilirken, İstanbul'da ise bu kaynaklar ulaşılabilir ve şeffaf. Bu özellikleriyle Türkiye, dünya endüstrisi bağlamında Avrupa'da tercih edilen üretim merkezlerinden biri olarak adlandırılabilirken, parametreler gittikçe üretime dayalı bir toplumdan, büyük alışveriş merkezlerinin, tek tipleştirilmiş uluslararası markaların baskısı altında tüketime dayalı bir topluma doğru kayıyor. Bu değişimin hızı aynı zamanda çok canlı bir ortam yaratıyor. Bu projedeki ilgi alanımız, toplumun içinde bulunduğu dönüşümü temsil eden ürünleri gözlemlemek, anlamak ve sanatçılar aracılığıyla müdahelede bulunmak. Proje süresince birlikte çalışılan üreticilerin kartları toplanarak proje sonunda küçük bir rehber kitap haline getirilecek ve süreci belgeleyen bir de katalog hazırlanacak.


26 Nisan'da 5533'de başlayacak olan proje, Temmuz ayında yeni üretimlerle Apartman Projesi'nde olacak. “Üretebilmek Üzerine” Kunstvlaai (Amsterdam, Mayıs 2008), nüans (Düsseldorf, Eylül 2008) sergilenecek.


Bu proje Kunststiftung Nordrhein Westfalen, Almanya; Goethe Institut, İstanbul; The British Council; The Swedish General Consulate, İstanbul ; WASP t-shirt, İstanbul; Josefine Backerei & Cafe, İstanbul; Platform Garanti, İstanbul; 5533, İstanbul tarafından desteklenmektedir.

"On Produceability"

altı aylık in collaboration with nüans, Düsseldorf
www.nuans.de

26 April to 17 May 2008
@5533, İMÇ Blok 5 No: 5533
Visiting hours: Wed-Sat 1pm to 6pm

26 April / at 1pm
Opening with Performance by Adrian Lee
5533

30 April / at 8pm
PROP-Proud to be a Vip
Magazine Presentation
venue to be anounced later

3 May / at 1pm
New Products!
5533

17 May / at 4pm
Katja Stuke, Oliver Sieber: Böhm Handelszentrum
Artist talk and finissage
5533

Program will be constantly updated


Invited Artists until now:

Adrian Lee London, Ahmet Öğüt Istanbul / Amsterdam, Allen Grubesic Stockholm, Anna Blessmann & Peter Saville London, Aslı Cavuşoğlu Istanbul, bliin Amsterdam, The Centre of Attention London, Claudia Weber Berlin, Dirk van Lieshout Rotterdam / Seoul, Elmas Deniz Izmir / Istanbul, Esther Kläs Düsseldorf, Katja Stuke & Oliver Sieber: Böhm Handelzentrum Düsseldorf, Isa Melsheimer Berlin / Istanbul, Jakob Kolding Berlin, Jerome Symons Rotterdam, Kim Schönstadt Los Angeles, Kristina Stoyanova Düsseldorf, Marjolijn Dijkman Rotterdam, Reinaart Vanhoe Rotterdam, Wynn Dan Paris

"On Produceabilty" is an international composed and organised groupshow that has its starting point in Istanbul and is then going to travel and develop throughout European venues.
Our project is about products, production and their placement in society. We invite artists to Istanbul to reflect on and refer to local conditions and global dimensions of production by creating new artworks.
In Istanbul the steps of the production processes are often located in the immediate neighbourhood and become transparent and accessible. They are not externalised like in most service societies like Germany or other EU countries. Manufacturing is still part of the everyday life. While Turkey is a preferred production location of Europe in the context of world industry the parameters are shifting from a production based to a consumption oriented society with overwhelming shopping malls and standardised franchise companies. The rapidity and the simultaneousness of this development creates a situation that is highly vibrant. Our interest is to observe, understand and interfere this state of society being in transisssion represented by its products.
With their travel to Istanbul the artists have the possibility and opportunity to use the huge number of large and small manufacturing places to take advantage of and to use this transparency of production for their artistic purpose.
We are convinced that the high grade of accessibility and interfereability of production processes in Istanbul will lead to unique works of art.

"On Produceability" - Tournee:


Amsterdam, Kunstvlaai, 10-18 May 2008
Instanbul, July 2008
Düsseldorf, nüans, September 2008With kind support of:
British Council, Goethe Institute Istanbul, Kunststiftung Nordrhein-Westfalen, Consulate General of Sweden, WASP t-shirt, Josefine Backerei & Cafe, Platform Garanti, 5533