KG @ 5533Workshop for Art-Mediation/ Art-Education
by the group of Kunstgymnastik
at 5533,
İMÇ, 5th Block, Unkapani, Istanbul,
April 17, 2008


Kunstgymnastik (KG) members:

Christine Voecks, Almut von Koenen, Knut Flachmann, Nadja Susemichel, Alexander Henschel, Christin Müller, Tina Imhof, Catharina Müller.

In 2006 eight students of Cultural Sciences and Art Mediation at the University of Hildesheim, Germany, founded Kunstgymnastik (KG), a forum for discussion of recent concepts and developments in the field of fine arts and art-mediation. In their opinion, a closer understanding of contemporary art is only possible through joint discussion.

Workshop for Art-Mediation/Art Education:

‘One right way’ to perceive a work of contemporary art does not exist. Every viewer has his or her own approach for construction of meaning and making sense.

Three members of the group KG, Nadja Susemichel, Almut von Koenen and Catharina Müller, will come to Istanbul as group representatives. These memebers will invite the assistants working at 5533, and others interested in art mediation, especially those saying they ‘don’t understand art’, to participate in a joint experiment.

KG will temporarily open the group to new ‘members for a day’. The aim will be to test and generate tools for accessing art and finding new ways to make sense of art.

During this day, the old and new members will visit an exhibition of contemporary art in Istanbul, and note all impressions, questions, ideas in a notebook. Afterwards all workshop participants will meet again at 5533 for tea and toast and to jointly discuss their impressions and questions.

At the same time, the other KG members will carry out a similar experiment in Germany. The revised documentation of both projects will be included in the 5533 archive.

Workshop for Art-Mediation/ Art-Education


17 Nisan Perşembe 2008
13:oo Santralİstanbul (toplanma&sergi)
16:00 İMÇ 5533 (çay&tost)


Kunstgymnastik Üyeleri ;
Christine Voecks, Almut von Koenen, Knut Flachmann, Nadja Susemichel, Alexander Henschel, Christin Müller, Tina Imhof, Catharina Müller.


KG - İstanbul
Nadja Susemichel, Almut von Koenen ve Catharina Müller,

Güncel kavramlar ve yeni oluşumların tartışıldığı bir platform olan Kunstgymnastik (KG), 2006 Yılında Hildesheim Üniversitesi Kültür Bilimi ve Sanat Bölümü’nden sekiz öğrenci tarafından kuruldu. KG’ in temel düşüncelerinden biri çağdaş sanatın ancak tartışılarak anlaşılacağıdır.
Tek bir doğru yoktur ve çağdaş sanat yapıtlarını izleyici kendi yaklaşımını inşa ederek anlamlaştırır; noktasından hareket eden KG grubunun üç üyesi bir gün için kapılarını 5533’ de yeni üyelere açıyor.

KG Grubunun gerçekleştireceği bir günlük atölye çalışmasının amacı çağdaş sanat yapıtlarını değerlendirmek ve anlamak için yeni yöntemler oluşturup denetlemek.
17 Nisan Perşembe günü KG yeni katılımcılar ve kendi üyelerinden üç kişi ile bir gün içerisinde İstanbul’da belirlenecek bir sergi ya da müzeyi ziyaret ederek izlenimleri ve fikirleri not edeceklerdir. Sonrasında bütün 5533’de buluşarak çay ve tost eşliğinde bu izlenimleri ve soruları tartışmaya açacaktır.
Almanya’da bulunan diğer KG üyeleri ise aynı çalışmayı Almanya’da yeni katılımcılarla eşzamanlı olarak yapacaklardır. Her iki çalışmalardan ve tartışmalardan çıkan metinler belgelenecek ve 5533 arşivine dahil edilecektir.

5533
İMÇ 5.Blok
No:5533
Unkapanı / İSTANBUL
www.imc5533.blogspot.com
imc5533@gmail.com